Centralny Rejestr Faktur od 2017 roku – nowe rozwiązania uszczelniające system VAT.

Walka o uszczelnienie systemu podatkowego nie ustaje ani na moment. Przynajmniej w zakresie przedstawianych strategii i projektów ustaw. Różnorakie rozwiązania mają stanowić część większej Rządowej Strategii Zwalczenia Szarej Strefy.

Najważniejsze z nich poza klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowywania, elektroniczną bazą przedsiębiorców akcyzowych i elektroniczną kontrolą podmiotów w branży paliwowej, to monitorowanie wewnątrz wspólnotowej wymiany towarowej. Temu ostatniemu ma służyć pomysł na Centralny Rejestr Faktur, na wzór rozwiązań portugalskich – mający ukrócić nadużycia przy wnioskach o zwrot VAT przy eksporcie do krajów UE.

Jak podaje Główny Inspektorat Kontroli Skarbowej, w 2015 roku udało się wykonać tylko 10 tysięcy kontroli – 0,0037% wszystkich podatników. Przy takiej wydajności nie są możliwe stanowcze reakcje na powstające nieprawidłowości. Stworzenie kontrolnego systemu informatycznego ma poprawić tą sytuację. Ma powstać spółka celowa do stworzenia odpowiednich narzędzi mających zbierać i systematyzować informacje dotyczące podatników. W tym roku ma zostać wdrożony program Jednolitego Pliku Kontrolnego, a służby fiskalne zostaną poddane daleko idącym reorganizacjom i integracjom w postaci Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki temu liczba wykrywanych naruszeń będzie większa – co przewidują eksperci. W zeszłym roku ujawniono nieprawidłowości na kwotę 18 miliardów złotych, z których wyegzekwowano jedynie niewiele ponad miliard złotych.

Ministerstwo Rozwoju włącza się w działania Ministerstwa Finansów, kreując podatkową szarą strefę na czyny nieuczciwej konkurencji. Za sztandarowy przykład podawana jest manipulacja VAT-em, mających zwiększyć kwotę zwrotu jak i zyskowność przedsiębiorstw budowlanych. Stawka na materiały wynosi 23 procent ale rozliczane są już stawką preferencyjną, dzięki ujęciu ich jako element usługi budowlanej.

Walka ze szarą strefą i uszczelnienie dochodów budżetowych stanowi istotny element planowanych planów rozwojowych kraju. Przy okazji polepszyć się może jakość konkurencji między przedsiębiorcami. Należy się zatem spodziewać wielkich i surowych zmian w przepisach, które dotkną wszystkie podmioty. Jaki to da efekt – będzie można ocenić dopiero po przedstawieniu kompleksowych założeń reform.

 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Serwis poświęcony tematyce podatków oraz księgowości, w szczególności poradom prawnym.

MH Biuro Rachunkowe Szczecin – biuro księgowe

kurs rachunkowości samodzielny księgowy

Usługi księgowe Kraków, biuro raś